Telefon

0533 434 60 42

E-posta

bilgi@oksijenveozontedavisi.com

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma: 09:00 - 18:00

Glutatyon nedir?

Glutatyon glutamik asit (glutamat), sistein ve glisin isimli
üç amino asitten oluşan bir tripeptitdir.

bGlutatyon

Glutatyon, başta karaciğer hücreleri olmak üzere vücudumuzdaki tüm hücreler tarafından doğal olarak üretilebilen bir madde olup vücudumuzun ürettiği en önemli antioksidanlardan birisidir. Ayrıca meyve, sebze ve etlerde de az miktarda bulunur.

Bu antioksidan öncelikle hücrelerimize ve hücre çekirdeğindeki DNA’mıza hasar veren serbest radikallere bağlanıp vücudumuzdan atılmasını sağlayarak; vücudumuzun akut ve kronik hastalıkların, radyasyonun, güneş ışınlarının, yaralanmaların ve enfeksiyonların
vereceği hasarlara karşı savaşmasına yardımcı olur.

Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak, bağışıklık işlevi ve kronik enflamasyonun kontrol altına alınması glutatyon düzeylerinin yüksek tutulmasıyla ilişkilidir.

Serbest Radikaller, Antioksidanlar ve Glutatyon

Serbest radikaller, tek sayıda elektronu olan atomlardır ve hücresel oksidasyonun normal bir yan ürünüdür. Serbest radikaller, vücudumuzda kan dolaşımındaki ve dokularımızdaki hücrelerde belirli molekül türleri ile etkileşime girerek vücuda zarar verirler.

Vücudumuz belirli bir miktar serbest radikali tolere edebilir; ancak bu zararlı atomlar onları işleyebileceğimizden daha hızlı biriktiğinde, vücudumuza hasar vermeye başlar.

Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) sınıfındaki besinler, egzersiz, hastalık, ilaç ve ağır metaller veya kirlilik gibi çevresel toksinlere maruz kalma, serbest radikallerin vücudumuzda üretiminin artmasına yol açarlar.

Serbest radikaller DNA hasarına, hücresel fonksiyonu bozmaya veya hücreleri tamamen öldürmeye neden olabilir. Hasarlı hücreler potansiyel hastalık ve hastalıkların girişinin önünü açar.

Antioksidanlar burada devreye giriyor

Antioksidanlar, serbest radikallere bağlanan, potansiyel hasarı durduran ve serbest radikalleri vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olan kararlı moleküllerdir.

Antioksidanlar birçok sebzede, meyvede ve özellikle turunçgillerde doğal olarak bulunur. E vitamini ve C vitamini gibi belirli vitamin türleri, serbest radikallerin zararlı etkisiyle savaşmaya yardımcı olmak için diyetinize dahil edilmesi kolay antioksidanlardır.

Glutatyon, sağlıklı yaşam rutininize kolayca eklenebilen, yaşlanmaya ve
hastalığa katkıda bulunan hasarı önlemeye yardımcı olan en kuvvetli antioksidan maddelerdendir.

Glutatyon, Yaşlanma ve Mitokondri Sağlığı

Yıllar boyunca serbest radikallerin birikmesi vücudunuzun yaşlanma hızını arttırır.

Serbest radikallerin daha büyük bir konsantrasyonu daha fazla hücre hasarına yol açar, bu da kırışıklıkların, donuk cildin ve yaşlanma ile ilişkili daha düşük enerji seviyelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Serbest radikaller birikmeden ve hücresel hasara neden olmadan önce düzenli glutatyon alımı ile yaşlanma süreci yavaşlatılabilir ve cildinizin genç ve parlak bir görünüm kazanmasına ve bu görünümün korunmasına yardımcı olur.

Serbest radikaller ve yaşlanma gibi mitokondrilere verilen hasar da hastalık ve hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. IV glutatyon, sağlıklı mitokrondriyal fonksiyonların korunmasına yardımcı olarak hastalıkla hücresel düzeyde mücadele eder ve yaşlılık olarak hissedilen ama aslında mitokondrial işlev bozukluğundan kaynaklanan
enerji düşüklüğü ve kronik yorgunluk hissinin de geçmesini sağlar.

Glutatyon ve Spor

Serbest radikaller doğal olarak hücresel oksidasyon sürecinin, yani hücrelerin enerji üretmek için oksijen kullanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Egzersiz yaparken, performansınızı korumak için vücudunuzun normalden daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Sonuç, serbest radikallerin artan bir çıktısıdır ve bu da oksidatif stres hasarının birikmesine neden olabilir.

IV glutatyon sporcular için idealdir. Bu yöntem serbest radikalleri vücudunuzda bağlar ve temizler, aynı zamanda sizi rehidrate eder, yani hücresel düzeyde kaybedilen suyun yerine konmasını sağlar. Sonuçta iyileşme ve toparlanma hızı artar, kas hasarı azalır ve serbest radikallerin hücrelere vereceği hasar azalır, böylece performansınız hızlı
bir şekilde artar.

Glutatyon Tedavisi Nedir?

Glutatyon tedavisinde uygulanan temel yöntem damar yoluyla (IV) glutatyon verilmesidir. Ozon tedavisi ile kombine edildiğinde sağlığa ve iyi hissetmeye olan katkısı çok daha hızlı ve etkindir.

Glutatyon oral yoldan alındığında emilimi ve etkinliği oldukça düşüktür, çünkü midenizdeki enzimler amino asitler arasındaki bağları emilmeden önce hızla çözer.

Glutatyon Tedavisinin Faydalari Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kronik yorgunluk hissinin tedavisinde önemli yer tutar.
 • Cildin yenilenmesini ve dolayısıyla gençleşmesini hızlandırır.
 • Tip 2 diyabet ve insülin direncinin zararlı etkilerini azaltır.
 • Karaciğer yağlanmasının tedavisinde etkilidir.
 • Kas performansını artırır
 • Sedef hastalığının cilt ve eklemlerdeki etkilerini azaltır.
 • Egzema tedavisinde cildin kendini tamir etmesine yardımcı rol oynar
 • Kanser tedavisinde, özellikle kemoterapi ve radyoterapinin oluşturduğu hasara karşı destekleyicidir.
 • Kalp-damar hastalıklarında kalp kasının iskeminin etkilerinden daha az hasarla kurtulmasını sağlar.
 • Periferik dolaşım bozukluğu (örneğin diyabetik ayak ve eller) ve bundan dolayı oluşan iskemik hasarın önlenmesi için gereklidir.
 • Periferik sinirlerin etkilendiği (ör: diyabetik nöropati) ağrı, yanma, uyuşma gibi semptomların önlenmesi ve iyileşmesinde ozon tedavi ile birlikte oldukça etkilidir.
 • Vücudun savunma sistemini zayıflatan hastalıkların (Diyabet, böbrek yetmezliği, AIDS) tedavisinde bağışıklık sistemini destekleyici tedavi olarak gereklidir

Tıbbi bir durumunuz, bilinen kronik bir hastalığınız olmasa bile glutatyondan faydalanabilirsiniz. Glutatyon bağışıklık sisteminizi ve enerji seviyenizi destekler ve ayrıca saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın gücünü ve görünümünü iyileştirir.

Glutatyon seviyenizi artırarak genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi
artırabilirsiniz.

Glutatyon Tedavisi hakkında bilgi almak ve randevu talepleriniz için aşağıdaki formu dolurmanızı rica ederiz.


  Önerilen makaleler

  × Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?